Konzulens Csoportpraxis Alváslabor és Neuropszichológiai labor
Resmed alvásterápiás készülékek árjegyzéke
A Szolnoki alváslaborokban és Neuropszichológiai laborban együttesen folyó tevékenység járványügyi biztonsági intézkedéseiről
A járványhelyzet figyelembevételével a Szolnoki Alváslabor működését a vonatkozó Magyar Alvásdiagnosztikai és Therápiás Társaság ajánlása mellett a következő képpen szabályozom.
Jelen szabályozás kiterjed a következő szervezeti egységekre:
a, Alvásmedicina szűrőállomás (ambuláns vizsgálatok)
b, Alváslabor ( Bent alvásos alvásdiagnosztikai vizsgálatok)
c, Neuropszichológiai Labor (Neuropszichológiai ambuláns vizsgálatok)
Az erre vonatkozó miniszteri levél értelmében a kardiovaszkuláris (és cerebrovaszkuláris) betegségek ellátása kiemelt fontosságú. Az alváslaboratóriumi tevékenység számos ponton összefügg, ezen betegségek megfelelő kezelésével. A járványügyi helyzet számos óvintézkedést tesz szükségessé a különféle vizsgálati típusok esetén, azok eltérő jellegzetességei miatt.
Életkori korlát: Jelenleg általános érvényű életkori korlátozás nincs.
Vizsgálati típusok: A vizsgálati típusok és terápiás eljárások végzésére vonatkozóan továbbra is az érvényes klinikai irányelvek az irányadók.
Alváslaboratóriumban végzett beavatkozások és biztonsági követelmények: Általános célú éjszakai poligráfia, poliszomnográfia, valamint nappali alvásvizsgálatok (MSLT, MWT, FIT): Negatív pre-triage-t követően végezhetők.
A rendelőbe történő belépés a „zsilip” váróból csak CoVid-19 kérdőív kitöltésével, a szakszemélyzet értékelését valamint testhőmérséklet mérését követően a szakszemélyzet belépési engedélyét követően lehetséges. A beteg viseljen orrot, szájat eltakaró maszkot valamint viseljen a rendelőbe rendszeresített védőpapucsot. A rendelőben történő vizsgálatokra csak időpontfoglalással ( telefon, email, e-munkageszségügy ) lehet érkezni.
Szükséges viszont, hogy a személyzet megfelelő védőfelszerelést használjon a beteggel való kontaktus (beteg elhelyezése, elektródák felhelyezése, azok vizsgálat alatti igazítása) során.
A minimumkövetelmény a védőfelszerelésre: FFP2-es maszk, gumikesztyű. Pajzs, szemüveg, izolációs ruha alkalmazható.
A páciens is viseljen sebészi maszkot.
Az alváslaborban és Neuropszichológiai szaklaborban végzett vizsgálatokat időben és térben elkülönítve végezzük.
Az éjszakai vizsgálatok időrendje
18.45-18.55 – Betegérkezés és pre-triage elvégzése
18.55-19.00 Elhelyezkedés a laborban
19.00-20.30 – Neuropszichológiai vizsgálat
20.30-20.40 – Alvásszokás és aluszékonyság kérdőívek kitöltése
20.40-20.50 – Átöltözés, labor helyfoglalás
20.45-21.00 – Belgyógyászati vizsgálat ( testsúly, testmagasság mérés, nyakkörtérfogat mérés, RR mérés, nyugalmi EKG mérés, spirometriás mérés)
21.00- 21.30 – PSG Vizsgáló eszköz – elektródák felhelyezése
21.30 – Lámpaoltás
21.30-05.30 – Alvás (Alvásidő: 8 óra)
5.30 – Ébresztés
5.30-5.50 – A rendelő elhagyása
Az alváslaborban éjszaka végzett vizsgálatoknál időbeli elkülönítés elvét alkalmazzuk, azaz egy éjszaka egyfajta metodika (általános poliszomnográfia , vagy felügyelt Poligráfia ) történik, minimalizálva a betegek kontaktusait. Javasolt az egy vizsgálóhelység – egy védőfelszerelés elvének alkalmazása a transzmisszió lehetőségének minimalizálására.
Otthoni alvásdiagnosztikai vizsgálatok (poligráfia, pulzoximetria, valamint automata CPAP-vel végzett kontroll-vizsgálatok): Negatív pre-triage szükséges a készülékek kiadása előtt.
A páciensnek nyilatkozni kell az otthoni esetleges kontaktok lehetőségéről is.
A személyzet védőfelszerelést (sebészi maszk, gumikesztyű) viseljen. A készülékeket minden használat előtt gondosan felületfertőtlenítővel kezelni szükséges.
Az egyszerhasználatos érzékelőket (orrkanül) a páciens ne hozza vissza a vizsgálat másnapján a laborba. Mind a nappali készülékkiadások (otthoni alvásdiagnosztikai vizsgálatok), nappali alvásvizsgálatok (MSLT, MWT, FIT), mind pedig az éjszakai alvásvizsgálatok esetén a betegek érkezésének megfelelő időbeni elkülönítése szükséges.
Az ambulás szakrendeléseke történő orvos-beteg találkozásokra az általános irányelvek (pre-triáge, óránkénti betegszámkorlátot alkalmazunk (max 4 fő) , és a betegeket időben biztonságosan elkülönítjük.
Szolnok, 2020.09.01.
dr.Buczkó István
alváslabor vezető